«

»

Spendenübergabe nach Soli-Abend im SO36

kobane_soli_so36_auswertung_presse01Am Donnerstag, den 04.12.2014 fand im Berliner SO36 ein großer Soli-Abend für Kobanê statt, welcher von der „Berliner Initiative für Kobanê“ organisiert wurde. Die Veranstaltung war ein voller Erfolg und die gesammelten Spenden wurden bereits übergeben. Die Veranstaltung wurde auch durch die North East Antifascists [NEA] & Hände weg vom Wedding unterstützt. Im folgenden dokumentieren wir einen kruzen Bericht und Artikel zur Spendenübergabe:

Von der Spendenübergabe stand am 17. Dezember 2014 eine kurze Zusammenfassung des Berichts des Journalisten Hidir Ates in der kurdischen Tageszeitung Yeni Özgür Politika.
http://www.yeniozgurpolitika.org/index.php?rupel=nuce&id=37284

Hier die Übersetzung seines Berichts:
<<Berliner Initiative für Kobane hat die Erlöse des Soli-Abends am 4. Dezember dem Hilfeausschuss für Kobane in Berlin abgegeben. Im kurdischen Zentrum in Berlin haben die Aktivist_innen M., Z., R. und D. von der Berliner Initiative für Kobane die 1,761,11 € an Ali S. vom Hilfeausschuss für Kobane ausgeliefert. Ali S. bedankte sich bei den Aktivist_innen von der Berliner Initiative für Kobane und bei den beteiligten Künstler_innen an dem Soli-Abend und sagte „das Widerstandssymbol Kobane verdient jegliche Solidarität. Die Hilfe an Kobane ist eine Hilfe an Menschlichkeit“. Die Aktivist_innen von der Berliner Initiative für Kobane teilten mit, dass sie weitere zu erwartende Hilfsbeträge noch zu kommenden lassen werden.>>

Den Original-Artikel lesen:

Herkes gücü oranında
Avrupa’daki Kürdistanlılar ve dostları, düzenledikleri etkinlik ve kampanyalar sonucu elde ettikleri gelirle, Kobanê ve Şengal’den kopartılan yüzbinlerce insanının yaralarını sarmaya çalışıyor.

Avrupa’da Kobanê ve Şengal ile dayanışma etkinlikleri sürüyor.
Berlin’de Kobanê İçin Berlin İnisiyatifi, 4 Aralık’ta yaptığı kültür etkinliğinde sağlanan geliri Berlin Kobanê Yardımlaşma Komitesi’ne teslim etti. Berlin Kürt Kültür Merkezi’ndeki toplantıda, bin 761 Euro, Berlin Kobanê Yardımlaşma Komitesi’nden Ali Süsem’e teslim edildi. Kobanê İçin Berlin İnisiyatifi aktivislerine ve  kültür gecesine katılan sanatçılara teşekkür eden Süsem, “Direnişin sembolü olan Kobanê her türlü dayanışmayı hak ediyor. Kobanê’ye destek insanlığa destektir” dedi. Kobanê İçin Berlin İnisiyatifi aktivistleri, destek kampanyasının devam ettiğini, oradan gelecek yardımın ayrıca teslim edileceğini belitti.

Ansbach ve Duisburg’ta gece
Almanya’nın Nürnberg kentine bağlı Ansbach kasabasında DAİŞ’e Karşı Birlik tarafından Kobanê ve Şengal ile dayanışma şenliği yapıldı. Birlik adına konuşan Aysel Yaşıt, şimdiye kadar topladıkları yardımları oluşturulan heyet ile birlikte yerine ulaştıracaklarını söyledi. Heyetin içinde Almanya Sol Parti Milletvekili Harald Weinberg’in de yer alacağı bilgisini veren Yaşıt’tan sonra sözü Weinberg aldı. Weinberg, şimdiye kadar üç kere Kürdistan’a gittiğini hatırlatarak, “Kürtlerin Kobanê’de zafer kazanacağını biliyordum. Alman devleti bu olaya çok çıkarcı yaklaşıyor; oradaki insani felaketi görmüyor. Şengal’de DAİŞ binlerce insanı mağdur ederken, DAİŞ çeteleri Almanya’da serbest dolaşıyor. Bu çetelere karşı koyan PKK ise yasaklı. Bu yasağın sona ermesi gerekiyor” şeklinde konuştu.
Nürnberg Demokratik Güç Birliği adına konuşan Ali Gül Yıldız Nürnberg Halk Meclisi Eşbaşkanı Senem Kartal, DAİŞ’e Karşı Birlik’i selamladığını belirtti. Kobanê ve Şengal yararına yapılan gecede sahne alan Grup Şîlan’ın şarkılarıyla etkinlik sona erdi.
Almanya’nın Duisburg kentinde de ‘Şengal’den Kobanê’ye Direniş Sürüyor’ şiarıyla bir dayanışma etkinliği düzenlendi.
ATİF Duisburg, Duisburg Demokratik Kürt Toplum Merkezi,
AKM Oberhausen, MLPD, Müllheim Quelltsich Durch İnisiyatifi’nin ortak örgütlenen dayanışma şenliğine 400’ü aşkın kişi katıldı. Oberhausen AKM (Alevi Kültür Merkezi) solonunda yapılan etkinlik, Kobanê’deki şehitler adına yapılan saygı duruşuyla başladı.
Tertip komitesi adına Türkçe ve Almanca yapılan konuşmalarda Kobanê’deki son durum özetlendi. Tertip komitesinden Hasan Abacı, şenliği katkıda bulunan tüm duyarlı esnaflar başta olmak uzere herkese teşekkür ettiklerini, Kobanê ile bundan sonrada her alanda dayanışma çalışmaları yapacaklarını belirtti.
Gece Grup La Liberta, Nefsu, MF Gerila, Grup Intrepeid Halk Oyunları, sinevizyon gösterisi ve Tiyatro Chaplin gösterisiyle devam etti. Şenlikte ayrıca Heyva Sor a Kurdistanê için bağış toplandı.

Elbise ve battaniye yardımı
Paris Pazarcık-Elbistan Halk Evi’nin başlatmış olduğu yardım çalışmaları çerçevesinde 10 günlük süre içinde yaklaşık 2 TIR yardım malzemesi toplandı. Elbise ve battaniyeden oluşan yardım malzemesi, cumartesi günü TIR’lara yüklendi. TIR’lara yükleme işlemi bittikten sonra tören düzenlendi.
PYD Paris Temsilcisi Xalit İsa, Paris Êzîdîler Derneği Temsilcisi ve Paris Pazarcık-Elbistan Halk Evi yöneticisi Mustafa Banul törende hazır bulundu. İsa, “Sizler böylesi kampanyalarla kardeşlerinize ve ailenize yardım ediyorsunuz. Bu kampanyaya katılan Pazarcık ve Elbistan halkına teşekkür ediyorum” dedi.
Mustafa Banul da yardım çalışmalarının bundan sonra da devam edeceğini söyledi. Konuşmaların ardından kışlık yardım malzemeleri Suruç Belediyesi’ne teslim edilmek üzere yola çıktı.

HASAN ELİGÜL/HIDIR ATEŞ/ALİ KARTAL/SELMA AKKAYA

Quelle: http://www.yeniozgurpolitika.org/index.php?rupel=nuce&id=37284

Permanentlink zu diesem Beitrag: https://antifa-nordost.org/1618/spendenuebergabe-nach-soli-abend-im-so36/